Samozřejmě vynálezci této technologie patří obrovské uznání. Poskytl nám obrovské možnosti zjistit „všechno“ z pohodlí domova. Žena neví, co uvařit… podívá se na recepty. Potřebuji zaplatit platby… otázka minuty. Hledáte práci, zadáte online životopis a nabídky chodí automaticky. Takhle můžeme pokračovat s příklady do nekonečna.
Počítali jste však někdy o kolik času nás denně okrádá?
Ráno vstaneme, uvaříme si kafé nebo čaj a při tom čteme nejnovější zprávy ze světa. Není lepší se nasnídat? Máme volnou chvilku v práci, opět zapínáme data, přesto že jsme mohli jít na svačinu. Je nutné sedět s telefonem i na WC? Jakmile chceme něco udělat nebo vyrobit, první je potřeba najít ten nejlepší a nejpodrobnější návod, přitom už by za tu dobu bylo vše dokončeno. Tady je jen pár příkladů, kdy nám „utíká život po síti“.
Co Vám říká vyhledávání nemocí podle příznaků?
Píchá mě v pravém boku. Bolí mě hlava. Mám tlak v lýtku. Mám bouli pod paží. Tohle píšeme do vyhledávače v případě, že chceme zjistit, co nám je. Nakonec se dozvíme, že všechno nebo taky nic. Při nejmenším zjistíme, že by se mohlo jednat o rakovinu, co každého z nás samozřejmě vyděsí, tak zjišťujeme dál. Proč to ale děláme touhle cestou? Přece dokud nás neuvidí odborník, můžeme si tím i ohrozit život. A tohle už je bohužel ta situace, kdy jako lidé díky modernímu výdobytku přicházíme o zdravý selský rozum. Přece pokud mám pocit, že se mnou není něco v pořádku jdu k lékaři.
Určitě je ve spoustě situacích internet velkým pomocníkem. Má své výhody, ale tak jako všechno, i své nevýhody. Stal se nedílnou součástí našeho života a najdeme na něm opravdu vše, co potřebujeme. Jsou však případy, kdy je lepší vyrazit do reality. Nezapomínejme, že jsme příkladem pro naše děti. Takže pokud vidí, že rodiče všechno ťukají do vyhledávače, budou dělat úplně to stejné.
Nepodceňujme vlastní nápady a úsudek.