Nádherná a zároveň zdraví prospěšná

Hobby

Bylinka, se kterou se setkáváme běžně na každém kroku. Roste v zahradách, kde se nechá rozmazlovat majiteli, ale zároveň se jí daří i podél cest v přírodě, dokonce jí nevadí skládky nebo rumiště. Ačkoliv zrovna skládky nejsou ideální pro sběr této léčivky. Dříve se jí říkávalo „královská svíce“, v dnešní době je nám bližší název divizna.
žlutá divizna.jpg
Má nádherný majestátní vzhled a skutečně dokáže svými žlutými květy rozzářit každý tmavý kout. Je pravdou, že velmi rychle rozkvetou a upadnou, ale v podstatě dělají prostor ihned novým. Proto je divizna krásná po celé léto, prakticky až do podzimu. Pro léčebné účely se sbírají květy a listy a to od června až do září. Když divizna začne tvořit tobolky se semeny, tak už není vhodné sbírat její květy, ale ani listy. Její semena jsou totiž jedovatá. Přesto máme dostatek času si ji nasbírat a usušit. O jejích léčebných účincích není pochyb, což dokládá .
lahvička v ruce.jpg

Musíme s ní zacházet jako s královnou

Květy mají krásnou žlutou barvu, a pokud ji chceme uchovat, tak je sbíráme za slunečného dne, nejlépe kolem poledního času. Také je ihned na slunci usušíme. Zachováme nejen barvičku, ale i nejvíce léčivých schopností. Kdybychom je připravili ihned po usušení, tak můžeme vnímat jejich medovou vůni. Jinak je skladujeme na suchém a tmavém místě, v dobře uzavřené nádobě. Není vhodné je dávat do papírového nebo plátěného sáčku, jelikož květy mají tendenci chytat vlhkost z okolního vzduchu.

Tinktura z divizny

Udělat si z divizny tinkturu není nic složitého. Ovšem pomůže nám bojovat proti kašli a rýmě, zmírní křeče průdušek, pokud již nastal zánět. Poradí si skvěle i s činností jater a žlučníku.
Jak na to:
50 g sušených květů divizny zalijeme 50 g čistým lihem. Občas protřepeme a v uzavřené nádobě necháme tak 14 dní odpočívat. Měli bychom ji mít uskladněnou na temném a suchém místě. Po 14 dnech ji scedíme do čisté nádoby a užíváme 3x denně jednu malou kávovou lžičku.