Statistiky hovoří jasně

Zboží

Vědci se zabývají různými oblastmi lidského života a také tím, co nás a v jaké míře, ovlivňuje, ať už pozitivně nebo negativně. A tak zde máme statistiky a průzkumy, které jasně ukazují, jak jsme na tom např. se čtením. Bohužel je to čím dál tím horší a počet těch, kteří si najdu chvilku na čtení je stále menší. Příčinou jsou sociální sítě, internet, mobilní telefony, televizní pořady. Ale naštěstí je hodně těch, kteří rádi po knize sáhnou. Vědecky je dokázáno, čím vším na nás pozitivně čtení působí .
sušení knih
Stres je strašákem moderní doby, proto je nutné hodně odpočívat. Právě knížka by měla být nástrojem, jak docílit relaxace a zklidnit tak nejen unavenou mysl, ale i svou fyzickou schránku. Pro dostatečný odpočinek je důležitý i spánek. Ti, kdo těžce usínají, by si měli při ulehnutí do postele vzít knihu. Klidnému spánku rozhodně neprospívají mobilní telefony nebo počítače či sledování televize pozdě do noci.
Čtení působí příznivě na naši hlavu, kromě toho, že odbourává stres, udržuje kůru mozkovou ve formě až do pozdního věku, což je velice důležité jako obrana proti různým chorobám, které sebou stáří přináší.
Podobně jako si dovede dobrá kniha poradit se stresem, je úspěšná v boji proti depresím. Je to daleko lepší, než užívat chemické preparáty, pravidelné čtení dokáže zbavit i úzkosti.
I když se to nezdá zrovna pravděpodobné, i čtení má pozitivní dopad na vztahy. Čtenáři oplývají větší empatií, jsou tak vůči svému okolí daleko přívětivější.
přeplněná knihovna
Kromě všeho již zmíněného si čtením také zvýšíte IQ, což je důležité především u dětí. Proto je dobré vést děti ke čtení co nejdříve, zprvu předčítat a po nástupu do školy pak čtení postupně budou zvládat samy. Pokud uvidí, že i vy sami čtete, bude pro ně zcela přirozené, že kniha je součástí jejich života.