Bitcoin patří do virtuálních měn mimo jiné zvaných také jako kryptoměny. Hlavní výhodou a důvodem, proč je měna tak oblíbená, je jeho decentralizace. To znamená, že je bitcoin navržen tak, aby nikdo, dokonce ani autor, vláda nebo jiné skupiny nedokázali jakkoliv měnu ovlivňovat. Nedokáží dokonce ani ovlivňovat jeho kurz a způsobovat inflaci.
Tato měna existuje od roku 2009, kdy ji vytvořil člověk nebo skupina lidí zvaná jako Satoshi Nakamoto. Na rozdíl od ostatních reálných měn není bitcoin závislý na bance nebo státu. Bitcoiny mohou být ukládány v počítači ve formě souboru s peněženkou nebo pomocí služby třetí strany. Tato měna se nedá jakkoliv padělat nebo zneužívat. Celkové množství bitconů, které mohou být vytěženy, je asi 21 000 000. Růst měny se postupně zpomaluje a poslední bitcoin by měl být vytěžený v roce 2140, avšak drtivá většina bude vytěžena v roce 2030. Bitcoin lze rozdělit až na 8 desetinných míst a těmito částmi je možno různě platit na internetu a takto měnu různě přeposílat bez potřeby mít celý 1 bitcoin.
Princip fungování
Veškerá komunikace online probíhá pomocí počítačového programu, který komunikuje s dalšímu uživateli. Těžaři „těží“ tyto bitcoiny pomocí poskytování vlastního počítačového výkonu pro potvrzování transakcí v síti. Tito těžaři se obvykle shlukují do tzv. „mining poolů“ v překladu těžící bazény. Díky tomuto uskupení pracuje více těžařů na vytěžení jednoho bloku a díky tomu mají na vytěžení tohoto bloku větší šanci, než kdyby těžili sami.
Tuto odměnu si poté rozdělí, letos je cena jednoho bloku 12,5 Bitcoinů. Odměna za vytěžený blok se každé čtyři roky snižuje na polovinu, takže 9. 7.2016 došlo k rozpůlení hodnoty bloku z 25 Bitconů na 12,5 Bitcoinů. Samotnému těžařovi s průměrným výkonem by doba vytěžení jednoho bloku trvala asi 5 let, místo toho může každý den dostávat nějakou část každého vytěženého bloku v jeho seskupení.